Kino wojenne, czyli kto jest 9 kompanią w Kijowie

Przesuń w dół

To nie film, to dzieje się na serio

Kilka dni temu Jurij Łucenko, b. minister ukraińskiego MSW, obecnie jeden z liderów Majdanu, pojawił się na Hruszewskiego w gustownym czerwonym kasku. Pojawił się także busik z nagłośnieniem. Ulica ucichła. W swoim dobrym polityk przemówieniu apelował do członków Berkutu i wojsk wewnętrznych stojących po drugiej stronie barykad o rozważenie przejścia na drugą stronę lub też po prostu o zaniechanie walki. Przyrównywał ich do żołnierzy słynnej 9 Kompanii, która pod koniec interwencji radzieckiej w Afganistanie została przez przypadek zostawiona sama sobie. W filmie Siergieja Bondarczuka "9 Rota" tytułowy oddział zostaje zostawiony na pastwę losu i zostaje niemal całkowicie zniszczony. Taki przekaz skierował Łucenko w mrok spowijający siły milicyjne. Jeśli opozycja wygra waszych oddziałów za chwilę nie będzie, a wy sami pójdziecie pod sąd. Za chwilę przyleciały stamtąd petardy. Kompanie sił porządkowych pokazywały, że są "okopane" i gotowe do walki.

Tenże Bondarczuk w swoim filmie gra rolę chorążego Pogriebniaka, który w jednej ze scen filmu przywołuje do porządku w bardzo dosadny sposób jednego z żołnierzy 9 kompanii krzycząc, ze to jest prawdziwa wojna, że tu końcową oceną może być czyjaś śmierć, a nie dwója w dzienniku. Patrząc na twarze niektórych osób rzucających koktajle mołotowa można domniemywać, że u nich nie było i nie ma dowódcy. Każdy z nich jest dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem. Nie kalkulują albo może tego nie potrafią. Wcześniejsze życie ich nie nauczyło, teraz trudno nadrobić zaległości. Jedni już zginęli, dziś poinformowano o śmierci kolejnej osoby w wyniku ciężkich ran. Rannych nikt nie potrafi policzyć.

Barykady na Hruszewskiego wyglądały wczoraj jak na wojennych kronikach filmowych. Bardzo wysokie, umocnione, najeżone aktywistami. Przygotowane były kamienie i drągi z ponabijanymi śrubami. Dało się zauważyć kilka katapult, dominującym narzędziem były widły. Niektórych aż świerzbiło, aby rzucić czymś w stronę zastępów milicji. Dwie strony sporu okopały się i czekały na rozwój wydarzeń. Kto w ostateczności przegra, komu przypadnie sława zwycięzcy. Kto będzie filmową 9 kompanią, kto przegra w tej walce o naprawdę wysoką stawkę.
25 stycznia 2014 r.

Zobacz komentarze