Bohaterowie żyją wiecznie

Przesuń w dół

Styczeń. Najpierw pojawiły się informacje o rannych. Ktoś dostał odłamkiem, ktoś został pobity. Karetki stały w bezpiecznej odległości od miejsca walk i co chwilę zabierały kolejnych poszkodowanych. Drużyny medyków cały czas biegały w tłumie zgromadzonych i udzielały pomocy. Ludzie kichali i płakali od oparów gazu łzawiącego. Większość osób ubierała chirurgiczne maseczki rozdawane przez wolontariuszy. Walka trwała. Wybito jedno, drugie, kolejne oko. Komuś rozerwało rękę podczas odrzucania granatu. Było czuć coraz większe emocje i dramaturgię starć. W kocu padły śmiertelne strzały. Ginie dwóch aktywistów majdanu, Białorusin i Ormianin.

Luty. Majdan pamięta o swoich bohaterach. Ale już nie dwie, a cztery osoby zasługują na to miano. Kolejne dwie ofiary to znaleziony w lesie skatowany mieszkaniec Lwowa oraz aktywista, który umiera od ran. W wielu miejscach Majdanu zostają powieszone zdjęcia ofiar pod którymi są składane kwiaty i zapalane znicze. Składane są tam także symboliczne cukierki i papierosy, wiszą pojedyncze różańce. Dla wielu osób te fotografie są niemym wezwaniem do walki do końca. Po tym co się stało nie możliwości na rozmowy, padła kolejna granica. Dla polityków opozycyjnych są one przestrogą. Furtki kompromisu i ugody z władzą są bardzo wąskie. Każde nieopatrzne słowo i działanie może zostać uznane za zdradzenie ideałów, o które walczyła ta czwórka. Ich walka, protest i śmierć wpisały się w historię Majdanu i zostały przez niego zawłaszczone.

Walka do samego końca

Kiedy ta czwórka zyskała miano bohaterów? Czy wtedy gdy wyszli protestować i bić się, czy też w momencie gdy zginęli? Dla płaczących kobiet, modlących się pod zdjęciami, dla zmęczonych, brudnych mężczyzn patrzących pustym wzrokiem w oczy zabitych, dla młodych gniewnych w mundurach moro nie ma to pewnie większego znaczenia. Zginęli w walce o inną Ukrainę więc ich nazwiska zostały unieśmiertelnione. A skoro tak się stało to majdan musi stać dalej i jeszcze mocniej wierzyć, że się uda.

Zobacz komentarze